Vydry a silnice
Jedním z hlavních faktorů prostředí, které výrazně ovlivňují vydry je autoprovoz. V případě vydry říční neovlivňuje dopravní síť populaci vyder jako tvůrce neprůchodných bariér, které fragmentují jednu velkou populaci na izolované menší, jako tomu může být u jiných, zejména menších, druhů živočichů. Problém je v přímé mortalitě – vydry hynou pod koly vozidel. A bohužel se nejedná o problém lokální, vysoký provoz aut je všude po celé republice a samozřejmě i v okolních státech. Naštěstí existují technická řešení, která mohou výrazně snížit negativní vliv autoprovozu na živočichy pohybující se krajinou. Je to jen otázka priorit a financí.
Většina opatření zlepšujících propojenost v krajině pro vydry znamená úpravy mostů, a to tak, aby se zde dalo projít „suchou nohou“. Proto zlepšení průchodnosti silnic určené vydrám pomůže i dalším druhům živočichů. Na silnicích totiž hyne také řada dalších druhů živočichů od žab až po velké savce. Co je důležité: řada míst se dá řešit velmi jednoduše a tedy levně. Krok po krůčku tak můžeme společně alespoň v některých lokalitách zlepšit průchodnost krajinou.
Cílem této sekce je poskytnout komplexní dostupné informace pro pracovníky orgánů ochrany přírody a správce silnic, aby teoretické znalosti byly využity v praxi. Najdete zde, kde je potřeba provést opatření a jak to udělat.
Online poradna
Pokud nenajdete v této sekci to, co hledáte, zkuste se podívat do naší online poradny. Pokud potřebujete vyřešit nějakou konkrétní situaci na silnici, napište nám.
Mapa uhynulých vyder a rizikových míst
Mapová aplikace obsahuje všechna zdokumentovaná místa vyder uhynulých na silnicích od roku 1970. Postupně je plněná také detailními informacemi k jednotlivým rizikovým místům: o jaký problém jde a jak by se daly řešit.
Fotogalerie
Řadu příkladů vhodných či nevhodných mostů/propustků/hrází, opatření jak místo na silnici zlepšit si můžete prohlédnout ve fotogalerii, kde pro přehlednost můžete téma filtrovat.